Десятку найкращих серед поданих користувачами заявок визначали безпристрасні судді, а от трійку переможців обирали за допомогою загального онлайн-голосування.

До теми Обман зору: 20 дивних фотографій, які важко зрозуміти з першого погляду

#1 Примарна королева

У центрі ілюзії – шахова дошка та її віддзеркалення. Однак фігуру ферзя видно лише у дзеркалі, на дошці її начебто немає. Як це можливо?

Найкраща ілюзія року – примарна королева: дивіться відео


Відповідь – ефект ілюзії досягається за допомогою використання замаскованого під дошку "плаща", який закриває королево для певного кута зору.

#2 Ілюзія кімнати

Ілюзія полягає в тому, що коли глядач дивиться на зображення кімнати, воно здається статичним. Проте, якщо порівняти початкову та кінцеву картинки, вони суттєво відрізнятимуться.

Ілюзія кімнати – друга серед найкращих: дивіться відео


Відповідь – ілюзія кімнати є прикладом "сліпоти до змін". Зображення кімнати повільно та поступово змінюється – деякі речі зникають, інші, навпаки, з'являються. Але помітити це можна лише якщо зосереджено дивитися на один предмет. ​

#3 Подвійні кільця

У ролику показано, як два кільця обертаються на 360 градусів на відстані одне від одного. Однак, якщо їх розташувати ближче, здаватиметься, що вони здійснюють лише півоберт.

Подвійні кільця – третя ілюзія-переможниця 2021 року: дивіться відео


Відповідь – мозок, опираючись на закони фізики, заперечує те, що кільця можуть перетинатися, тому зорова система бачить лише півоберти. Якщо ж одне з кілець "продірявити" так, щоб інше могло проходити через отвори, чи бодай уявити можливість їхнього перетину, ви знову побачите, що вони обертаються на 360 градусів.