Ig Nobel Prize, або Шнобелівську премію, вручають за досягнення, які змушують спочатку засміятися, а потім – задуматися. Це свого роду пародійний аналог Нобелівської премії. Хоча насправді мета премії – привернути увагу людей до науки, медицини та технологій.

Це цікаво Мистецтво бути вільним: історія джокера – найзагадковішої та найсуперечливішої карти в колоді

Від засновників премії – гумористичного журналу Annals of Improbable Research ("Аннали неймовірних досліджень") – переможці отримали нагороду у вигляді паперової шестерінки, а також по 10 трильйонів зімбабвійських доларів.

Хто і за що отримав Шнобелівську премію цього року:

Біологія

Сюзанна Шетц зі Швеції – за аналіз котячої мови, зокрема дослідження того, як змінюється муркотіння у відповідь на зміну інтонації людини.

Хімія

Міжнародна група вчених – за хімічний аналіз повітря в кінотеатрах. Дослідники перевіряли, чи змінюється запах глядачів у кінотеатрі через показ на екрані насильства, сексуальних сцен, вживання наркотиків, а також через ненормативну лексику у фільмах.

Економіка

Професор Павло Блаватський із Франції – за відкриття того, що ожиріння політиків може бути хорошим індикатором корупції в цій країні.

Транспортування

Міжнародна група вчених – за експериментальне визначення того, чи безпечніше перевозити носорога догори ногами.


Шнобелівська премія-2021 / Фото CNN

Екологія

Група вчених з Іспанії та Ірану – за використання генетичного аналізу для виявлення різних видів бактерій, що мешкають у викинутій жувальній гумці на тротуарі в різних країнах.

Медицина

Група вчених із Німеччини, Туреччини та Великої Британії – за демонстрацію того, що оргазм може бути так само ефективний для поліпшення дихання, як і протинабрякові ліки.

Премія миру

Ітан Бесеріс, Стівен Нелуей і Девід Керріер зі США – за перевірку гіпотези про те, що люди стали відрощувати бороду, щоб захистити себе від ударів по обличчю.


Шнобелівська премія-2021 / Фото unsplash

Фізика

Група вчених із Нідерландів, Італії, США та з Тайваню – за проведення експериментів, метою яких було з’ясувати, чому пішоходи не стикаються один з одним.

Кінетика

Група дослідників з Японії, Швейцарії та Італії – за проведення експериментів з метою з’ясувати, чому пішоходи іноді все-таки стикаються один з одним.

Ентомологія

За дослідження "Новий метод боротьби з тарганами на підводних човнах".

Вручення нагороди Шнобелівська премія-2021: дивитись онлайн

Більше про Шнобелівську премію

Ig Nobel Prize – від англійського слова ignoble, тобто негідний. Українською її також іноді називають "Антинобелівська премія" або "Шнобелівська премія". Була заснована в 1991 році на противагу Нобелівській. Частина з десяти номінацій збігається з нобелівськими, деякі з них щорічно змінюються залежно від світового порядку.

Призовий фонд становить 10 трильйонів доларів Зімбабве, які вже виведені з обігу через гіперінфляцію. В організації церемонії традиційно беруть участь справжні Нобелівські лауреати.

Варте уваги У Японії створили образи держав-учасниць Олімпіади-2020 у стилі аніме: як виглядає Україна