Мандрівки Україною допоможуть краще познайомитися з рідною культурою та відкрити для себе багато дивовижних куточків. І хоча зараз у нашій країні не існує безпечних місць, все ж ситуація на Заході відносно спокійна. 24 Канал разом з Vulkan Casino підготував для вас перелік найкращих локацій, куди можна вирушити на відпочинок восени.

До теми Україні – 32: фантастичні місця нашої країни, які кожен має відвідати після перемоги

А якщо вам складно визначитись – дайте змогу долі втрутитись у цей процес. Просто покрутіть рулетку та дізнайтесь, в яке місто вам варто поїхати найближчим часом.

Чим здивує гарний та аристократичний Львів, просякнуті історією Чернівці та Кам'янець-Подільський, квітучий Ужгород та недооцінені Івано-Франківськ та Тернопіль – читайте далі.

Львів

Це місто називають музеєм просто неба, і це на 100% відповідає дійсності. На вузеньких вуличках переплітаються архітектура й культурна спадщина різних століть. Львів надихає своєю давньою історією, пам'ятками й неповторною атмосферою, яку неможливо описати. Це потрібно лише відчути.

Особливої уваги заслуговує Старе місто, внесене до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. До речі, площу Ринок, що є центральною, вважають однією з найгарніших в Європі. Навколо неї розташована низка історичних будівель. Тут куди не глянь – легенди та перекази. Радимо починати свою мандрівку Львовом саме з цієї локації. Адже це – серце міста.


Центральні вулиці Львова – must visit для кожного туриста / Фото Shutterstock

Одним з обов'язкових пунктів вашого маршруту має стати Львівський оперний театр. Він збудований наприкінці періоду, який в історії архітектури називають "історизмом" або "еклектикою". Стилістично йдеться про неоренесанс та необароко, але є й елементи модерну. Проте не радимо довго затримуватися на вулиці: купуйте квитки на балет чи оперу, аби краще відчути шарм та вишуканість оперного театру.


Оперний театр у Львові / Фото Shutterstock

А найяскравішими зразками архітектури класицизму у Львові є міська ратуша, колишня будівля австрійського намісництва – сьогодні Львівська обласна державна адміністрація, театр графа Скарбека – у наші дні театр імені Марії Заньковецької, колишня будівля "Оссолінеуму", знана сьогодні як Національна бібліотека імені Василя Стефаника тощо.

Кам'янець-Подільський

Конкуренцію Львову в історичному та архітектурному контексті може скласти Кам'янець-Подільський. Старовинні вулиці та древня фортеця ніби переносять вас назад у часі.

Головною архітектурною перлиною міста є Кам'янець-Подільська фортеця, що розташована на мальовничому острівці, оточеному каньйоном. Перша згадка про фортецю датується ще XI – XII століттями. Будівля має велику кількість веж та стін зі збереженими оборонними спорудами. Прогулянка цим древнім місцем дозволить вирушити у подорож у минуле і поринути в атмосферу Середньовіччя.


Легендарна фортеця у Кам'янці-Подільському / Фото Shutterstock

Великої уваги заслуговує і Старе місто Кам'янця-Подільського, де розташовано багато старовинних будівель і пам'ятників. Наприклад, завітавши на площу Польський Ринок, ви натрапите на ансамбль ратуші колишнього польського магістрату. За різними оцінками, цей об'єкт звели у XIV – XVI столітті. Ратуша поєднує в собі одразу кілька архітектурних стилів — ренесанс, бароко, ампір, і усе це нашаровується на первісну готичну споруду.

У Кам'янці-Подільському також можна побачити багато древніх воріт, які колись виконували важливу функцію при захисті міста. У Старому місті збереглася Руська брама, яка з'явилась на південному березі каньйону Смотрича ще у XV столітті. Цей потужний гідротехнічний оборонний комплекс перетинав річку і фактично ставав пасткою для ворогів. Тож під час прогулянки варто відвідати споруду, аналогів якій у свій час не було у Європі.

Ще один важливий архітектурний елемент – міст через річку Смотрич, що з'єднує Старе місто з іншими районами Кам'янця-Подільського. Він вражає своєю величчю і має стати обов'язковим пунктом вашого маршруту.

Ужгород

Кожен українець бодай раз в житті повинен відвідати Ужгород. Це місто фантастичної природи та архітектури. До речі, Ужгород розташований у тому ж кліматичному поясі, що і Крим – помірно-континентальному, з теплим літом і м'якою зимою.

Через близькість до кордону України, Словаччини та Угорщини ви можете відстежити тут вкраплення різних архітектурних стилів.


Ужгород восени особливо гарний / Фото Shutterstock

Один із символів міста – Ужгородський замок, розташований на горі над річкою Уж. Перші згадки про нього датуються IX століттям. Він, безсумнівно, був могутньою оборонною спорудою того часу. У цій колись майже неприступній фортеці зараз розміщений краєзнавчий музей. Тож варто відвідати цю локацію, аби якомога більше дізнатися не лише про історію самого замку, а й усього регіону.

Велике задоволення принесе прогулянка вулицями Ужгорода. Наприклад, Корзо – найбагатолюдніша пішохідна локація, де розташовані багато старовинних будинків з кольоровими фасадами та балконами, що створюють особливу атмосферу затишку. Тут також є велика кількість колоритних внутрішніх двориків, у які треба зазирнути.

Чернівці

Ще одне місто, яке варто відвідати – Чернівці. Воно по-особливому прекрасне восени, адже численні парки наповнюють його яскравими барвами та створюють відчуття затишку.

Подорожуючи Чернівцями, обов'язково варто відвідати найвідомішу споруду міста і, напевно, всієї України – Чернівецький національний університет. Це одночасно навчальний комплекс і культурна пам'ятка. До слова, він включений до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.


У Чернівцях слід обов'язково відвідати університет / Фото Shutterstock

Перший період розвитку архітектури у Чернівцях характеризується стійким пануванням класицизму, як і в інших тогочасних європейських країнах. Далі в тамтешній архітектурі почала панувати еклектика, а у будівлях з'являлися риси пізнього класицизму, неоренесансу та необароко.

Не можна не згадати й про Старе місто, архітектура якого сформувалася наприкінці XIX – на початку XX століття. Обов'язково візьміть каву із собою та прогуляйтеся вуличками Чернівців.

Вулиця Ольги Кобилянської – одна з центральних у місті. Будинки, які там розташовані, представляють різні архітектурні стилі Європи. На одному з них, до прикладу, збереглося зображення Святого Флоріана – покровителя пожежників і захисника людей від вогню.

Івано-Франківськ

Через географічну близькість до Львова Івано-Франківськ часто називають "молодшим братом" міста Лева. Але воно і саме заслуговує на славу.

Це місто поєднує у собі ренесансні традиції, барокову своєрідність й риси функціоналізму та конструктивізму. До останнього, зокрема, відносять і міську Ратушу. Це одна з трьох ратуш в Україні, збудованих у такому стилі. Зверху розташований оглядовий майданчик, з якого можна краще роздивитися місто.


Багатий на пам'ятки Івано-Франківськ / Фото Shutterstock

Попри схожість Івано-Франківська до Львова, місто все ж має чим вас здивувати. Тут менш людно, аніж у популярному серед туристів місті Лева. Водночас вулиці міста ідеально підходять для неспішних прогулянок. Завітайте на найменшу вулицю міста – Івана Труша, довжина якої становить всього 65 метрів, а ширина – 6 метрів. А ще варто прогулятися по найстарішій вулиці – Татарській, яка є практично ровесницею Івано-Франківська.

Тернопіль

Напевно, найбільш недооцінене місто на Заході України – це Тернопіль. Дуже шкода, адже воно також демонструє різноманіття стилів й епох. На жаль, під час Другої світової війни місто було серйозно зруйноване. Понад 90% будинків зберегти не вдалося, проте деякі все ж відбудували.

Однією зі знакових пам'яток міста є Старий замок, розташований на березі Тернопільському ставу. Станом на сьогодні від нього залишився лише палац.


Тернопіль з висоти пташиного польоту / Фото Shutterstock

Інколи Тернопіль називають "містом фонтанів", адже там їх близько 20. Більшість із них досі працюють щодня. Частина обладнана підсвіткою, тож на ці фонтани варто поглянути у вечірній час.

Подорожуйте, вивчайте та заново закохуйтеся в Україну, адже вона – прекрасна!